Grunt, a może farba podkładowa?

Porównanie: grunt, farba podkładowa, grunt Duo Paint

W przypadku malowania ścian wewnątrz domu, jak i elewacji, obowiązuje podstawowa zasada budowlana

- kolejne nakładane na ścianę warstwy nie mogą być mocniejsze od poprzednich - w przeciwnym razie farba może się rozwarstwiać, łuszczyć i odpadać. Aby wzmocnić słabe podłoże trzeba nałożyć grunt, który doskonale przygotuje je pod kolejne warstwy. Nie znaczy to jednak, że niepotrzebne jest nakładanie gruntu na mocne podłoże. Nic bardziej mylnego, ponieważ wzmocnienie podłoża to tylko jedna z jego właściwości.

Obok wyrównania i zmniejszenia chłonności podłoża, przedłużenia trwałości farby i oszczędności w jej zużyciu, grunt Duo Paint dzięki właściwości doskonałego krycia (radzi sobie nawet z ciemnymi i jaskrawymi kolorami, a także można go nakładać na farby akrylowe i silikonowe) zapewnia pierwsze wstępne pokrycie, w cenie niższej niż jest w stanie pokryć najlepsza farba (najlepsza, ponieważ tylko taka zapewni równie dobre krycie jak grunt Duo Paint). Jednak żadna, nawet najlepsza farba nie będzie posiadała właściwości gruntu.

Na rynku dostępne są różne preparaty gruntujące, posiadające odmienne właściwości i przeznaczone do różnych podłoży. Problematyczne może być wybranie odpowiedniego, gdyż ocena stanu podłoża nie zawsze jest prosta. Wybierając grunt Duo Paint, nie musisz zastanawiać się z podłożem o jakich właściwościach masz do czynienia. Możesz go stosować na różne materiały budowlane, jak: beton, cegły, gips, płyty kartonowo-gipsowe, tynki gipsowe, wapienne, cementowe, cementowo-wapienne, modyfikowane tynki cienkowarstwowe, farby emulsyjne, itp. Ze względu na swoje właściwości może być stosowany do gruntowania powierzchni wewnątrz i na zewnątrz budynków: mieszkalnych, użytkowych, przemysłowych, użyteczności publicznej itp. dając idealny podkład pod farby akrylowe, silikonowe. A dodatkowo daje niesamowicie dobre krycie, porównywalne z najlepszymi farbami dostępnymi na rynku.

tabela

Grunt zmniejsza właściwości chłonne podłoża, wzmacnia, zwiększając przyczepność z warstwą znajdującą się pod gruntem, a także z warstwą nawierzchniową. Prawidłowo przygotowuje podłoże, jednak przez swoją transparentność, nie daje wstępnego pokrycia, a tym samym oszczędności przy zużyciu farby nawierzchniowej. Jest trudny do pokrycia i dla zadowalającego efektu końcowego, może wymagać dodatkowej warstwy farby, co zwiększa koszty.

Farba/emulsja podkładowa wyrównuje zabarwienie podłoża, ujednolica kolor. Tylko w nieznacznym stopniu wzmacnia podłoże (jedynie przez sam fakt dodania kolejnej warstwy). Przez to, że nie posiada właściwości jakie posiada grunt, jej zastosowanie przekłada się na krótszą trwałość farby. Zwracajmy również uwagę na to, czy produkt jest przeznaczony do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. W większości przypadków bowiem, nadaje się tylko do użycia wewnętrznego (czytajmy etykietę) co może być dla nas wskazówką, że jest on mało odporny na otaczające go warunki środowiskowe.

Duo Paint jest gruntem, czyli mając wszystkie jego właściwości, dodatkowo posiadając właściwość farby podkładowej, jaką jest ujednolicenie koloru podłoża. Doskonale pokrywa nawet jaskrawe oraz ciemne kolory. Nadaje się do zamalowania trudnego do przykrycia podłoża np. graffiti.